Hormon adrenalin, také nazývaný epinefrin, je bezbarvá pevná látka, nerozpustná ve vodě. Adrenalin je hormon produkovaný dření nadledvinek. Adrenalin je základním hormonem stresovém reakce „útok nebo útěk“, adrenalin společně s kortizolem se podílejí na udržení organismu při životě během stresovém situace. Adrenalin povzbuzuje tělo k vyšším výkonům a kortizol ho chrání před poškozením od účinků adrenalinu.
Adrenalin je vylučován zejména při fyzické a psychické zátěži, připravuje organismus na zvýšenou námahu. Příprava probíhá také po stránce metabolické. Sekrece se zvyšuje působením nervových center především z mezimozku, při tělesné námaze, vystavení chladu, poklesu krevního tlaku může dojít až k úplnému fyzickému a psychickému vyčerpání organismu.
Adrenalin zúží periferní cévy, dochází k centralizaci oběhu a krev se soustřeďuje v důležitých orgánech jako je mozek, srdce nebo plíce. Dojde také k zvýšení srdečního tlaku a zrychlení tepu. Adrenalin dále způsobí lepší ventilaci plic, rozšíření zornic a aktivaci potních žláz. Dále se díky adrenalinu zvyšuje hladina cukru v krvi, tím se zvyšuje hladina glukagonu, který dává povel játrům, aby štěpily glykogen na glukózu, což je zdroj energie.
Pro své mohutné účinky se adrenalin používá v medicíně k resuscitaci. Aktivity, které jsou spojeny s uvolňováním adrenalinu, pozitivně ovlivňují lidskou psychiku, podle sexuologů zvyšuje adrenalin chuť na sex.