Levandule lékařská, latinsky Lavandula angustifolia, je rostlina s nádhernou vůní, kterou Římané rozšířili po Evropě. Uplatnění nacházela v kosmetice a její jméno je odvozeno od latinského slova „lavare“ – prát. Existuje asi 21 druhů levandule a ještě větší počet kříženců. Barva levandule se pohybuje od fialové až po bílou.
Levandule lékařská je stálezelený, přezimující, víceletý keřík s kulovitým kořenem, který sahá do velké hloubky. Levandule je odolná proti mrazu a dosahuje výšky až 90 cm. Listy levandule jsou dlouhé, přisedlé, čárkovité, podhrnuté a 2-5 cm dlouhé. Květy jsou fialové až bílé, s velice intenzivní vůní a uspořádané do chudých přeslenů. Levandule kvete od července do srpna. Plodem levandule jsou drobné, hladké, lesklé, hnědé až černé tvrdky, které jsou po čtyřech v každém květu.
V minulosti se květy levandule sypaly v domech na podlahu, protože jejich intenzivní vůně odháněla hmyz. Dnes se používá levandule zejména v aromaterapii a to díky svým uklidňujícím a antiseptickým účinkům. Levandule je doporučována při depresích, bolestech hlavy, stresu a celkové tělesné zchvácenosti. Pro dobrý spánek se dává jedna kapka levandulového oleje na polštář. Kandované květy levandule se používají v cukrářství ke zdobení dortů a moučníků. Čerstvé květy levandule mohou zjemnit zmrzlinu. Používání levandule je zakázáno diabetikům, kteří si aplikují inzulín injekčně.