Metabolismus je z řeckých slov meta a balló. Metabolismus je látková přeměna, soubor všech enzymových reakcí (metabolických drah), při nichž dochází k přeměně látek a energií v buňkách a v živých organismech.
Podle směru probíhající změny, která se s komplexní organickou molekulou děje, rozdělujeme metabolismus na anabolismu a katabolismus. Všechny látky, které se přemění při metabolismu, se označují jako metabolity.
Katabolismus je rozklad látek za současného uvolňování energie, probíhá při zvýšené tělesné pohybové aktivitě a za udržování životních funkcí.
Anabolismus je tvorba látek, během které je energie spotřebovávána. Anabolické děje převažují v situacích, kdy je tělesná aktivita omezena. Anabolismus je také označován jako bazální metabolismus a jeho hodnota závisí na věku, pohlaví a velikosti těla.
Dle alternativní definice se jako metabolismus označuje látková a energetická výměna, příjem a zpracování živin.
Někdy rozlišujeme celkový metabolismus, který zahrnuje všechny biochemické procesy v organismu (lidském), nebo metabolismus buněčný, který zahrnuje chemické procesy v buňce.
Bazální metabolismus neboli klidový je základní látková přeměna teplokrevných organismů, které jsou v klidu. Bazální metabolismus měříme při teplotě, kdy nejsou zapojeny termoregulační mechanismy organismu. U dospělého člověka je v jednotkách MJ (megajoulů), podle empirického vzorce: BM= hmotnost (kg)*0,1.
Primární metabolismus zahrnuje základní chemické přeměny, na kterých závisí život a růst organismu. Řadí se sem metabolismus sacharidů, lipidů, aminokyselin a nuklearových kyselin.
Sekundární metabolismus zahrnuje chemické procesy v jednotlivých skupinách organismů, pomocí kterých se produkují a odbourávají specifické (nebílkovinné) chemické látky.