Pohanka je dvouděložná rostlina pěstovaná jako pseudoobilovina. Po usušení má zelenou barvu a ze semen se vyrábí mouka, krupice nebo kroupy. Pohanka je teplomilná rostlina, která se Evropě pěstuje jako léčivá rostlina nebo jako potravina.
Za pravlast pohanky je považována jihovýchodní Asie. Podrobnou analýzou bylo zjištěno, že oblast původního výskytu pohanky se nachází v Himalájích, kde se nacházejí lokality s vhodnými klimatickými i půdními podmínkami. Pěstování pohanky se po její domestikaci rozšířilo do Číny a Indie (národy severní Indie znaly pohanku už před 2 500 lety). Nejstarší nálezy semen pohanky pocházejí z doby železné (vykopávky u Azovského moře). Na území Polska datují archeologové nálezy pohanky do 14. a 15. století. V Maďarsku a na jižním břehu Balatonu ji lidé znali už v 10. století. Dále se pak o pohance zmiňují kronikáři v Německu, v Anglii, Francii nebo v Itálii a to v 16. století. Pojmenování vzniklo pravděpodobně v souvislosti s nájezdy Tatarů ve 13. století, kteří ji dovezli do našich zemí v kožených měšcích. Původní obyvatelé je považovali za pohany a název se ujal i pro tuto obilninu.
Plod pohanky tvoří trojboká nažka, nažky mají hnědou, černou nebo šedou barvu a připomínají bukvici. Oloupaná semeny se podobají cereáliím, vnější obal je tlustá vrstva světle zelené barvy.
Pohanka má vysokou výživovou hodnotu a je označována jako funkční potravina. Pohanka je ceněna pro vysoký obsah bílkovin, vyváženému složení aminokyselin a vysokému obsahu vlákniny. Semena pohanky obsahují draslík, fosfor, vápník, železo, měď, zinek, mangan, a selen, ze skupiny vitamínu B je to cholin a tokoferol. A jelikož pohanka neobsahuje lepek, je vhodná pro osoby, které trpí celiakií. Pohanka je vhodná při zvýšené krvácivosti, střevních nádorech nebo déletrvající menstruaci. Pomáhá tělu aktivovat energii, která podporuje činnost nervu, příznivě ovlivňuje stavy podrážděnosti, nechutenství a bolesti hlavy. Pohanka obsahuje cholin, který regeneruju jaterní buňky po poškození alkoholem a chorobami. Pohanka působí proti srážení krve v cévách a snižuje vstřebávání cholesterolu z potravy.
Zajímavé odkazy na téma pohanka:
http://www.pohankovymlyn.cz/pohanka.php
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pohanka