Podobně jako fíky patří datle k prvním druhům ovoce pěstovaným člověkem. Zbytky datlové palmy byly objeveny při archeologických vykopávkách několika nalezišť datovaných do doby kamenné.
Čerstvé i sušené datle jsou velmi výživné. Stogramová porce čerstvých datlí obsahuje 107 kcal. Sušené datle o stejné hmotnosti obsahují 277 kcal.
Čerstvé datle jsou lepším zdrojem vitaminu C - 100 gramů čerstvých datlí představuje téměř jednu třetinu doporučované denní dávky. Datle jsou také užitečným zdrojem rozpustné vlákniny, a proto působí jako slabé projímadlo, které nedráždí střeva ani žaludek.
Sušené datle jsou bohatší na draslík a představují koncentrovanější zdroj niacinu, mědi, železa a hořčíku než datle čerstvé. Stogramová porce sušených datlí přispívá k výživě asi jednou osminou doporučované denní dávky všech těchto prvků.
V datlích se však vyskytuje tyramin (organická sloučenina obsažená v některých mléčných a kvasnicových produktech), o němž je známo, že u náchylných lidí způsobuje migrény.
Každý, kdo považuje sušené ovoce za zdravou alternativu ke sladkostem, by měl vědět, že datle mají vysoký obsah cukru. Časté pojídání sušených datlí přispívá k tvorbě zubního kazu a k nemocím dásní, neboť vlivem bakterií v ústní dutině cukr obsažený v datlích snadno kvasí.