Špalda (též bulgur) je druhem rozpadavé pšenice, v Evropě byla pěstována už před 8 000 lety a pěstovali ji Egypťané, Keltové i Germáni. Později musela špalda ustoupit šlechtěné pšenici, která vykazovala větší výnosy.
Špalda je primitivní pšenice s lámavým vřetenem klasu a čtyřvětými klásky, z nich se vyvíjejí dvě obilky. Špalda je odolná proti škůdcům, chorobám i nepřízni počasí a proto je hojně využívanou plodinou v ekologickém zemědělství. Ve Švýcarsku je špalda používána jako sladová přísada do piva.
V současnosti se špalda považuje za zdravější náhražku šlechtěné pšenice, má vyšší podíl minerálních látek a bílkovin. Také má vysoký obsah vlákniny a lepku (35-45 %). Špalda obsahuje skoro všechny základní složky, které jsou důležité pro lidský organismus. Zajímavá je svým složením i ořechovou chutí. Dobrou vlastností je vysoký podíl sacharidů, bílkovin, minerálů (hořčík, vápník, draslík, zinek, fosfor, vitamíny skupiny B) a to, že ne špalda neobsahuje cholesterol. Ze zdravotního hlediska jsou špaldě připisovány pozitivní účinky na stimulaci imunitního systému, výborná je lehká stravitelnost a vhodnost při léčení některých alergií. Pro některé jedince alergické na lepek má konzumace špaldy mnohem nižší toxicitu a v některých případech vůbec tuto alergii nevyvolává.